Jak się ubrać na rower?

Uncategorized

Wybór ubrania na rower może być problematyczny, szczególnie jeśli pogoda ciągle się zmienia. Musimy mieć na uwadze fakt, że ubranie powinno nam zapewnić komfort oraz odpowiednie ciepło. Dzisiejsza technologia poszła tak do przodu, że ubrania, które mają kilka warstw odzieży, odprowadzają pot i transportują go na zewnątrz, dzięki czemu nasza skór może oddychać.

Dobór odzieży

Odzież na rower powinniśmy dobrać do pogody. Do plecaka najlepiej włożyć tylko niezbędne rzeczy takie jak kurtka przeciwdeszczowa czy jakieś napoje. Ze względu na spełniane funkcje, wyróżniamy trzy warstwy ubrania: zewnętrzną, środkową i wewnętrzna. Warstwa zewnętrzna to miedzy innymi kurtka z oddychającej tkaniny. Może zastąpić ją peleryną, która ochroni nas przed wiatrem lub deszczem. Warstwa środkowa, pełni funkcje ocieplającą. Tutaj wystarczy jedna bluza, która jest zrobiona z oddychającej tkaniny. Ostatnia warstwa, wewnętrzna, to między innymi bielizna, która zapewnia ciepła oraz dobre odprowadzenie potu z powierzchni ciała.

Jakie ubrania wybrać na wycieczkę?

Spodenki kolarski to podstawa podczas wycieczki rowerowej (dla kobiet polecamy te zaprzyjaźnionej firmy – womens cycling clothes). Jazda w normalnych szortach może spowodować otwarcia skóry oraz poparzenia. Aby zapewnić sobie największy komfort podczas jazdy, najlepiej zdecydować się na model, który posiada elastyczne włókna z dodatkiem lycry. Wybrane przez nas spodenki powinny mieć odpowiednią wkładkę w kroku. Zadaniem wkładki jest ochrona przed obtarciami, wchłanianie potu, przeciwdziałanie rozwijaniu się bakterii oraz amortyzowanie nierówności. Spodenki dostępne na rynku są dostępne z szelkami lub bez nich. W chłodniejsze dni zaleca się aby stosować te z szelkami, ponieważ osłabiają nerki

Długie spodnie powinniśmy mieć zawsze przy sobie, szczególnie jeśli pogoda jest zmienna i niepewna. Należy pamiętać, że jazda na rowerze rozgrzewa mocno mięśnie nóg, a częstym widokiem jest kolarz, który jeździ w krótkich spodenkach. Niewątpliwie jednak długie spodnie przydadzą się jeśli pada deszcze, lub temperatury są ujemne.

Koszulka kolarska, nie jest już tak istotna jak spodenki. Najczęściej wystarczy tutaj zwykły T-shirt. Należy jednak zwrócić uwagę, że bawełniane ubranie nie odprowadza potu, a od niego mogą się odbarwić tańsze koszulki. Specjalne koszulki kolarskie są obcisłe i posiadają suwak pod szyją. Są zrobione z materiału, który odprowadza pot. Najczęściej materiał z przodu jest nieprzewiewny, a na plecach ma drobną siateczkę, aby była odpowiednia wentylacja. Charakterystycznym elementem koszulek kolarskich jest kieszeń na dole pleców, do której wrzucimy różne drobiazgi.

Bluza zdecydowanie przyda się na chłodniejsze wieczory. Możecie wybrać jakąkolwiek bluzę ze sklepu. Należy jednak pamiętać, że typowa kolarska bluza ma przedłużony tył i rękaw. Bluza na pewno zapewni nam odpowiedni komfort jazdy w chłodne i wietrzne dni.
Rękawiczki kolarskie charakteryzują się tym, że nie mają palców. Jest to bardzo niedoceniany gadżet, a zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo. Wszystko dzięki miękkiej wkładce, która amortyzuje wstrząsy w czasie upadku i chroni nasza skórę przed otarciami.

Comments are closed.