Poznaj z nami najlepszą stronę biegania

Bieganie

Wiele osób uważa, że bieganie nie jest dla nich, ponieważ od razu się zmęczą. Jednak to wcale tak nie musi wyglądać, a regularne bieganie może stać się nie tylko nawykiem, ale też przyjemnością. Jeśli zastosujesz się do poniższych rad, będziesz mógł potraktować bieganie jako swoją pasję, a nie przykry obowiązek. Poniżej przedstawimy Ci kilka rad, które możesz wykorzystać podczas biegania. Jeśli Ci mało możesz zajrzeć na stronę jak zacząć biegać i dowiedzieć się jeszcze więcej na start.

Postaw sobie cel

Musisz wiedzieć, po co to robisz i do czego chcesz dążyć. Pamiętaj jednak, aby cel był realny. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś to nie układaj sobie planu przebiegnięcia 10 km w godzinę w ciągu miesiąca, ponieważ jest to mało prawdopodobne. Postanów sobie na początek, że będziesz biegał co drugi dzień przez pół godziny. Może być to na początku szybszy spacer lub marsz przelatany biegiem. Ważne aby się ruszać. Mały kroczkami osiągniesz cel i będziesz mógł postawić sobie większy.

Odpowiednie ubranie

Teoretycznie, żeby biegać potrzebujesz buty, ubranie sportowe i chęci. Na początek to zdecydowanie wystarczy, chociaż już od samego początku warto zainwestować w specjalne buty do biegania. Nie muszą być takie dla profesjonalistów za 500 złotych. Zdecydowanie wystarczą takie za 100, ważne tylko aby amortyzowały wstrząsy. Podczas wyboru obuwia pamiętaj, że powinny być one większe o jeden rozmiar niż te, które normalnie nosisz na co dzień. Natomiast skarpetki, które dobierzesz powinny być bardzo dobrze dopasowane. Jeśli chodzi o resztę stroju, tutaj masz pełną dowolność, chociaż najlepiej będzie jeśli wybierzesz ubrania termoaktywne. Charakteryzują się one odpowiednim przepuszczaniem potu, dzięki czemu nie będziesz się czuć niekomfortowo.

Odpowiednie przygotowanie do biegu

Pamiętaj, że zanim zaczniesz biegać powinieneś się rozgrzać, a po nim rozciągnąć. Dzięki temu unikniesz obolałych mięśni i zakwasów. Wystarczy, że rozgrzejesz się przez 10 minut, a następnie przez tyle samo się rozciągniesz, a od razu poczujesz różnicę. Jeśli nigdy nie biegałeś to zacznij od krótkiego marszobiegu. Pamiętaj aby dostosować tempo do swoich możliwości, w momencie gdy nie masz siły już biec, zacznij maszerować. Dzięki temu uspokoisz tętno, a Twoje mięśnie odpoczną. Na samym początku możesz biegać przez minutę, a następnie maszerować przez 2 minuty. Z czasem stopniowo zwiększaj ilość biegu, a zmieniaj marszu. Nie irytuj się, jeśli wolno biegniesz. Każdy kiedyś zaczynał i nawet szybszy marsz jest lepszy niż siedzenie na kanapie. Właściwe tempo jest takie, w którym możesz rozmawiać bez zadyszki. Dodatkowo skup się na tym aby biegać na czas, a nie na dystans. W regularnym bieganiu pomoże Ci wpisanie treningów do kalendarza, dzięki temu sprawdzisz kiedy masz wolny czas na trening i wpisać tak, że na pewno go wykonasz. Pamiętaj, że w bieganiu regularność jest bardzo ważna. Najlepiej jeśli będziesz biegać 3-4 razy w tygodniu.

Comments are closed.