Turystyka górska, czyli o czym pamiętać wyruszając na szlak

Uncategorized

Wakacje to czas, kiedy wiele osób wybiera się na urlop, jedni wyjeżdżają wówczas nad morze, inni natomiast wybierają góry. Dla tych wszystkich, którzy w tym roku postanowią podczas wakacji udać się na szlak prezentujemy kilka istotnych wskazówek.

1.Nim wyruszysz na szlak sprawdź pogodę – w górach pogoda potrafi być bardzo zmienna, choć z rana świeci słońce to już w kilka godzin później na szlaku może nas spotkać nie lada ulewa, dlatego też wybierają się w góry, zawsze należy sprawdzić aktualną prognozę pogody.

2.Zabierz ze sobą płaszcze przeciwdeszczowy – ten punkt ściśle łączy się z punktem pierwszym, w górach pogoda jest zmienna, dlatego zawsze warto mieć ze sobą przeciwdeszczową pelerynę.

3.Zabierz ze sobą mapę – nawet znając dobrze szklak, którym mamy zamiar podążać lepiej zabrać ze sobą mapę, która w razie nieprzewidzianych kłopotów może okazać się bezcennym przedmiotem w ekwipunku.

4.Zawsze trzymaj się szlaku – nie ma nic gorszego niż lekceważenie gór. Nawet doświadczeni turyści, znający góry i szlaki potrafią czasem pobłądzić jeśli zejdą ze ścieżki, dlatego też, jeśli nie chcemy zabłądzić w górach, lepiej zawsze trzymać się szlaku.

5.Nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy – idąc w długą trasę, po pewnym czasie zaczniesz odczuwać każdy zbędny kilogram jaki zapakowałeś na plecy, dlatego warto brać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty i zapakować je w niewielki i lekki plecak, taki jak ten na elfrika.pl/pl/c/WORKI-I-PLECAKI/77.

6.Zadbaj o wygodne buty z grubą podeszwą – o butach, w górach powiedziano już wiele, jednak przypatrując się w czym niektórzy wyruszają na szlak, warto podkreślić to jeszcze raz: idąc w góry należy zabrać ze sobą wygodne buty, które nie będą uwierać. Buty powinny mieć grubą podeszwę bowiem na szlaku często zdarzają się ostre kamienie czy nierówne podłoże, mając cienką podeszwę będziemy czuć każdą nierówność, a ostre kamienie mogą nawet taką podeszwę przeciąć.

7.Zabierz ze sobą wodę i prowiant – jeśli wyruszmy na szlak latem to zawsze warto zabrać ze sobą wodę, przy wysokich temperaturach dużo się pocimy, paruje z nas zatem duża ilość wody, którą należy uzupełnić, by mieć siłę na dalszy marsz.

8.Zadbaj o nakrycie głowy – idąc długi czas w słońcu, gdy naszej głowy nic nie chroni możemy nabawić się udaru słonecznego, dlatego też ruszając na szlak należy zadbać by nasza głowa była odpowiednio chroniona. Udar słoneczny może nam bowiem odebrać siły do tego stopnia, że nie będziemy w stanie o własnych siłach zejść ze szlaku.

Comments are closed.