Nie wiesz jak przygotować się do maratonu? Podpowiemy Ci!

Bieganie

 

Każdy doświadczony biegacz, czy nawet amator, pragnie sprawdzić się w jednym z najważniejszych biegów – maratonie. Jeśli jest to Twoje postanowienie, to na pewno przymierzasz się powoli aby ten cel osiągnąć. Na pewno wiesz, że przebiegnięcie maratonu wymaga poważnego podejścia. Oczywiście jeśli biegasz małe dystanse, to nie możesz rzucić się od razu na głęboką wodę. Jeśli ciągle zastanawiasz się jak przygotować się do maratonu, to czytaj dalej ten artykuł.

Pierwszy maraton

Na samym początku sprawdź czy z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku. Jeśli nie ma żadnych przeszkód i jesteś sprawny fizycznie, to możesz rozpocząć przygotowania do treningu. Jest to czas, w którym sprawdzisz czy na pewno przebiegniesz maraton, a także zobaczysz jak reaguje Twój organizm. Może się okazać, że podczas przygotowań złapiesz kontuzję, która wykluczy Cię z dalszych treningów.

Rady dla maratończyka

Zanim zaczniesz treningi, koniecznie sprawdź swój stan zdrowia oraz poziom wydolności. W związku z tym najlepiej będzie jeśli wybierzesz się na badania kardiologiczne, które wyklucza wszelkie przeciwskazania. Dodatkowo lekarz pomoże Ci dobrać odpowiednią strefę tętna, w które powinieneś trenować. Jeśli już zrobisz wszystkie badania, to zastanów się czy jesteś gotowy na maraton. Pamiętaj, że 40 km to spory dystans, ale jeśli biegasz tygodniowo 25-35 kilometrów, to masz odpowiednie podstawy aby zacząć przygotowania do maratonu. W innym przypadku, najlepiej rozpocząć trening do krótszych dystansów.

Program treningowy

Pamiętaj żeby wybrać taki program treningowy, które będzie dostosowany do Twoich możliwości oraz wydolności. Dobry zabiegiem będzie, jeśli w trakcie przygotowywań do maratonu weźmiesz udział w kilku biegach na 5 lub 10 km. Dzięki temu przywykniesz do rywalizacji z innymi biegaczami a także zbudujesz odpowiednią szybkość. Pamiętaj żeby odpowiednio zaplanować swój czas. Jak możesz się domyślać, przygotowanie do maratonu zajmie więcej czasu, więc warto zaplanować tak swój dzień, aby mieć czas na regularne treningi. Jednak nie ograniczaj się tylko do takich biegów. Spróbuj także pobiec w półmaratonie, który będzie dobrym treningiem wytrzymałościowym przed maratonem. Jeśli zdecydujesz się na start w półmaratonie to przyzwyczaisz się oraz swój organizm do jedzenia i picia podczas biegu.

Dieta i suplementacja

Pamiętaj, że samym treningiem nie przygotujesz się do zawodów. Zadbaj o swoją dietę i dokładnie zaplanuj swoje odżywianie oraz nawadnianie organizmu. Jeśli zdrowo jesz, to nie ma potrzeby aby wprowadzać nowe nawyki. Wystarczy tylko, że zwiększysz porcje i postarasz się jeść węglowodany w porach okołotrenignowych. Oprócz tego jedz pełnowartościowe białko a także warzywa. Pamiętaj aby odpowiednio nawadniać swój organizm. Oprócz wody wypijaj napoje izotoniczne w trakcie treningu, które szybciej nawodnią Twój organizm. Dodatkowo możesz wspomóc się suplementacją. Postaw głównie na BCAA, który przyśpieszy regenerację oraz podniesie Twoją wydolność.

Więcej profesjonalnych rad znajdziesz na blogu KS Staszewcy, szczególnie polecamy Wam ten artykuł – jak przygotować się do maratonu.

Comments are closed.