Jak zacząć biegać i pokochać tę aktywność?

Uncategorized

Bieganie należy do ulubionych aktywności Polaków. Dzięki niemu możliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie kondycji oraz zyskanie lepszego samopoczucia na co dzień. Niestety, jest to aktywność wymagająca, do której uprawnia wbrew pozorom potrzeba odpowiedniego podejścia i techniki. Jak zacząć biegać i nie porzucić treningu po kilku dniach czy tygodniach? Oto kilka sprawdzonych wskazówek!

Jak zacząć biegać? Bez pośpiechu!

Bieganie cieszy się tak dużą popularnością przede wszystkim ze względu na brak konieczności ponoszenia dużych inwestycji. Nie wymaga od Ciebie zakupu drogiego sprzętu czy akcesoriów, dzięki czemu większość z nas możesz rozpocząć treningi „z marszu”. Oczywiście na początek warto znaleźć odpowiednie buty do biegania, ponieważ dzięki nim unikniesz ryzyka kontuzji. Zaopatrz się także w wysokiej jakości spodenki, które nie będą krępowały ruchów oraz przewiewną koszulkę czy bluzę (najlepiej z materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć).

Jak zacząć biegać? Przede wszystkim spokojnie, bez forsowania tempa. Jeżeli prowadziłeś dotąd siedzący tryb życia albo nie uprawiałeś żadnej dyscypliny sportu, Twój organizm nie jest przygotowany na duży wysiłek. Musisz go z nim oswoić, dlatego biegaj początkowo kilkadziesiąt minut w niedużym tempie. Z czasem, kiedy Twoja kondycja zacznie się poprawiać, możesz pokonywać coraz większe dystanse i zdecydować się na coraz wyższe tempo.

Kluczem do sukcesu jest tutaj kontrolowanie swoich wyników i osiągów – najlepiej dzięki specjalnej aplikacji. Na telefon możesz ściągnąć wiele darmowych asystentów, dzięki którym bieganie dla początkujących będzie o wiele bardziej efektywne (sprawdź więcej na: https://ksstaszewscy.pl/jak-zaczac-biegac/)

Bieganie dla początkujących – kilka ważnych wskazówek

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zacząć biegać, skorzystaj z kilku sprawdzonych porad. Pamiętaj przede wszystkim o:

  • odpowiedniej technice biegu – powinieneś mieć wyprostowaną pozycję ciała, rozluźnione barki i uniesioną, skierowaną przed siebie głowę;
  • odpowiedniej rozgrzewce, dzięki której przygotujesz swój organizm do wysiłku – może być ona dowolna i składać się np. z wymachów, wykroków, pajacyków czy unoszenia nóg;
  • odpowiednim posiłku przed treningiem – najlepiej przekąskę bogatą w białko i węglowodany, która nie zapełni nadmiernie żołądka i doda Ci sił do biegania;
  • wybieraniu odpowiednich tras – równych, o niezbyt twardym podłożu, które nie narazi Twoich stawów na różnego rodzaju dolegliwości i urazy.

Kierując się tymi wskazówkami, bieganie dla początkujących będzie prostsze i z pewnością przyniesie Ci odpowiedni efekt.

Chcesz pokochać bieganie? Skorzystaj z pomocy trenera!

Jak zacząć biegać, by nie porzucić treningu po zaledwie kilku sesjach? Najlepiej skorzystać z pomocy trenera, który nie tylko podpowie Ci, jak biegać, ale również zmotywuje Cię do kolejnych ćwiczeń. Dzięki niemu zwiększysz swoje szanse na sukces, a do tego będziesz mógł uniknąć różnego rodzaju kontuzji, które w przypadku nieprawidłowej techniki często dotykają początkujących biegaczy.

 

Comments are closed.